Jobber deltid og ønsker seg hel stilling

Gail Carmen Nilsen stortrives med å lage og servere varmmat til SFO-barna på Ådnamarka skule i Bergen. I tillegg er hun assistent i skolen.
Gail Carmen Nilsen stortrives med å lage og servere varmmat til SFO-barna på Ådnamarka skule i Bergen. I tillegg er hun assistent i skolen. Foto: Gunhild Lervåg

Gail elsker jobben sin og ønsker seg full stilling, ikke 80 prosent fordelt over alle ukedagene.

logo-tadel

Artikkelen er publisert i Ta del 4/2017 med tema "Arbeidstid"

Hvis du jobber på SFO, er sannsynligheten høy for at du jobber deltid. Barna er så få timer på SFO at ingen ansatte får full stilling bare av å jobbe der. Mange er derfor assistenter eller timelærere i skolen i tillegg. Selv om de kombinerer SFO og skole, er deltid et problem for mange av de ansatte.

-  Siden jeg er på jobb alle dager fra 8.30 til 15 eller 15.30, har jeg ikke mulighet til å tilby mine tjenester et annet sted i tillegg. Jeg har bedt om å få jobbe fulle dager og ha en dag fri, men det er ikke mulighet til det siden vi trenger flere hender på jobb. Jeg trenger å jobbe fulltid slik at jeg kan få en pensjon å leve av, sier Gail Carmen Nilsen.

I åtte år har hun jobbet på Ådnamarka skule i Bergen. Her har hun ansvaret for å lage og servere varmmat til SFO-barna og å undervise i ressursgruppene på skolen. Dette skoleåret underviser hun i engelsk i ressursgruppen og gir i tillegg elever muligheten til å lære gjennom å lage mat. Da må de måle opp, regne, planlegge og samarbeide – for å nevne noe.

-  Jeg elsker jobben min. Her får jeg bruke det jeg er flinkest til. Jeg har fantastiske kolleger og er en del av et godt arbeidsmiljø.

Politisk spørsmål

De fleste SFO-ansatte på Ådnamarka skule har 80 prosent stilling. Det er langt bedre enn på andre skoler og SFO-er i kommunene, forteller hovedtillitsvalgt for oppvekst Rita Kristine Heggøy og konserntillitsvalgt Kjersti Litleskare i Bergen kommune.

Ledelsen ved Ådnamarka skule synes det er uheldig at så mange må gå i reduserte stillinger. I år er det 12 assistenter/fagarbeidere i ca 80 prosent stillinger ved skolen.

- Dersom vi hadde oppjustert disse til 100 prosent stilling, ville vi mistet to personer. For å klare å dekke hele dagen er vi avhengig av nok folk både morgen og ettermiddag. Organiseringen innad på skolen hadde vært enklere om alle hadde gått i fulle stillinger, og vi i tillegg fikk beholde alle voksne. Bemanningsnormen er imidlertid et politisk spørsmål, sier fungerende rektor Hanne M. Wiig på Ådnamarka skule.

Usikkert fram til skolestart

På mange skoler har de SFO-ansatte fast deltidsstilling på SFO og deltidsstilling og vikartimer i skolen i tillegg. Hvor stor stilling de har i skolen kan variere fra år til år, avhengig av om skolen har elever som trenger ekstra støtte. Ofte blir ikke dette klart før rett før skolestart. Det skaper stor usikkerhet.

- Andre deler av kommunen klarer dette langt bedre. I hjemmesykepleien varierer også brukerne uten at det påvirker kontraktene til de ansatte. Det bør være mulig å endre dette på skolene også. Det burde være vaktplanene som endret seg fra år til år, ikke kontraktene, sier tillitsvalgt Kjersti Litleskare.

Teksten fortsetter under bildet.

Tillitsvalgte Kjersti-Litleskare Rita-Heggøy nett
Kjersti Litleskare og Rita Kristine Heggøy er tillitsvalgte for Delta i Bergen kommune.

Svinger fra år til år

Ann-Christin Sævold er en av dem som i en årrekke har levd med usikkerhet og varierende stillingsstørrelse. Hun er assistent på Lyshovden oppveksttun. Siden 1998 hatt hun kontrakter som har variert fra år til år. I år har hun 74 prosent stilling.

- Når du har jobbet i så mange år, burde du fått større fast stilling, og sluppet å gå opp og ned fra år til år, sier Sævold.

Hun har lenge ønsket seg større fast stilling. At stillingsstørrelsen varierer fra år til år er slitsomt, opplever hun. Sævold blir brukt som vikar i skolen og får alltid får mer jobb enn prosenten på kontrakten.

- Jeg får vikartimer, men hvor mye varierer. Skolen klarer seg med færre vikarer hvis de ansetter oss i full stilling.

Sævold tenker også på hva hun vil få i pensjon. og at hun må ha nok å leve av som pensjonist også.

Hun trives i jobben, med barna og arbeidsoppgavene, og er iferd med å utdanne seg til barne- og ungdomsarbeider.

Rektor Lill Presttun Hindenes ved Lyshovden oppveksttun forklarer at det ikke er mulig med fulle stillinger for ansatte på SFO fordi SFO bare er åpent på morgenen og på ettermiddagen. Skoleassistentstillingene varierer fra år til år etter hvor mange elever skolen har og hvor mange elever som har behov for støtte.

Jobbe på flere skoler

Rektorer bør i større grad benytte seg av faste ansettelser fra starten av, sier Deltas tillitsvalgt Kjersti Litleskare.

I dag står det i kontrakten til alle nyansatte at de er ansatt i Bergen kommune, for tiden ved et bestemt arbeidssted. Litleskare mener at nyansatte bør få tydeligere beskjed om dette, slik at de er forberedt på å jobbe på en annen skole hvis behovet blir mindre der de er.

-  Kanskje rektorer i samme området kan samsnakkes og ansatte kan få jobbe på flere skoler. Bergen er en stor kommune slik at om det blir overtallige på en skole ett år, så kan dette løses ved at den ansatte får tilbud om å jobbe på en annen skole eller til og med barnehage en periode, for å kunne beholde stillingsprosenten sin, sier hun.

Hun ber rektorer forholde seg til arbeidsmiljølovens bestemmelse om at når den ansatte har jobbet utover sin faste stilling i ett år, skal han eller hun ha den stillingsprosenten. I tillegg bør rektorer bli flinkere til å også å overholde treårsregelen i arbeidsmiljøloven, påpeker hun.

Kart over aktivtørforbundet 2

Trives godt

Linn Hauge har jobbet som fast assistent på SFO og vikar på Lone skule siden 2012. I år har hun 88 prosent stilling. Noe er fast, noe er et vikariat. I tillegg får hun vikartimer.

-  For min del går det greit. Jeg får ok lønn og de timene jeg trenger. Jeg liker meg veldig godt her og trives med å jobbe med både barna og kollegene. Vi har en fin ledelse som hører på oss hvis det er noe, sier hun.

I gang med tiltak for mer heltid

Bergen kommune arbeider aktivt med tiltak knyttet til utfordringer med for lav stillingsstørrelse og for få heltidsstillinger, opplyser forhandlingsleder Bjarne Mohn Olsvold i Bergen kommune.

-  Både politiske vedtak, konkrete tiltak og arbeid med å etablere heltidskultur støtter dette arbeidet. Kommunen forventer en positiv utvikling innenfor dette området de neste årene, sier Olsvold

Kommunen konsentrerer seg i første omgang om helseområdene, men ser at deltid også er et problem innenfor oppvekstfeltet og ønsker å gjøre noe med. Dette gjelder først og fremst SFO, men også skole og barnehage.

To tiltak kan være aktuelle for SFO, opplyser Olsvold.

  • SFO-ansatte kan ha resten av sin hele stilling i skolen. Dette er gjennomførbart dersom skolen har ressurser til dette.
  • De ansatte kan jobbe på flere enheter eller i flere tjenester for å få hel stilling.

Har du rett til større stilling?

Er du deltidsansatt og jobber mer enn den faste stillingen din? Du kan ha rett til fast ansettelse i hele stillingen. Les mer om vilkårene, hva du kan oppnå og hvordan du går fram.

Bla i Ta del 4/2017: