Staten: Enighet om å forlenge hovedavtalen

Leder i YS Stat, Pål N. Arnesen (t.v.) og nestleder i Delta, Trond Ellefsen.
Leder i YS Stat, Pål N. Arnesen (t.v.) og nestleder i Delta, Trond Ellefsen. Foto: Per Tandberg

YS Stat og Kommunal- og Moderniseringsdepartementet er enige om å forlenge (prolongere) hovedavtalen i Staten fram til 31. desember 2020.

Dette ble klart etter forhandlinger tirsdag 7. og onsdag 8. november mellom YS Stat, LO Stat, Unio, Akademikerne Stat og Kommunal- og moderniseringsdepartementet

Hovedavtalen er selve grunnloven i arbeidslivet, og et viktig verktøy i praktiseringen av partssamarbeidet.

- For å oppnå intensjonen i Hovedavtalen, vil evnen og viljen til å praktisere lov- og avtaleverket være sterkt avgjørende for resultatet. En felles forståelse av hovedavtalen og dens formål og intensjoner, vil gi våre tillitsvalgte reelle muligheter til å utøve sine verv. Dette vil igjen gi gode løsninger for samfunnet, virksomhetene og de ansatte i staten, sier nestleder i Delta, Trond Ellefsen.