Nå forhandles lønna til Caroline og 500.000 kommuneansatte

Caroline Obrestad har jobbet 12 år som helsefagarbeider på Sivdamheimen i Time kommune på Jæren. Hun stortrives med å jobbe med eldre og er opptatt av at ansatte som fyller på sin egen kompetanse og tar mer utdanning, må få igjen for dette også økonomisk.
Caroline Obrestad har jobbet 12 år som helsefagarbeider på Sivdamheimen i Time kommune på Jæren. Hun stortrives med å jobbe med eldre og er opptatt av at ansatte som fyller på sin egen kompetanse og tar mer utdanning, må få igjen for dette også økonomisk. Foto: Per Tandberg

– Delta krever solid reallønnsøkning i årets lønnsoppgjør for kommuneansatte. Vi trenger at lønna stiger mer enn prisene, sier Trond Ellefsen, Deltas forbundsleder.

Torsdag leverer han kravet for lønnsoppgjøret 2025 fra YS kommune til arbeidsgiverorganisasjonen KS. Da starter lønnsoppgjøret for 500.000 kommuneansatte.

–  Etter flere år med reallønnsnedgang, fikk vi en god lønnsvekst i fjor. Men vi trenger mer enn ett godt oppgjør for at det skal merkes etter tøffe år. Særlig når vi ser at matvareprisene stiger og renta fortsatt er høy. Derfor krever vi betydelig lønnsvekst, sier Ellefsen.

I en tid med stor usikkerhet, også om prisveksten, er det viktig å sikre en solid reallønnsøkning for store grupper.

Teksten fortsetter under bildet.

ellefsen_KS_25.jpeg
Årets lønnsoppgjør for kommuneansatte er i gang. Delta-leder Trond Ellefsen krever solid reallønnsvekst for medlemmene.

YS Kommune krever:

  • Reallønnsvekst for medlemmene
  • Kompetanse og utdanning må gi lønnsmessig uttelling.
  • Fagarbeidere og ansatte med treårig høyskole må prioriteres

Årets oppgjør er et såkalt mellomoppgjør. Det betyr at det kun skal forhandles om lønn.

Lønn viktig for rekruttering

Kommuner landet rundt melder om store problemer med å rekruttere ansatte.

–  Lønna er viktig både for å rekruttere og beholde dyktige ansatte i kommunene framover. Gjennomsnittslønna i kommunal sektor er lavere enn for stillinger med samme utdanningsnivå i industrien. Kompetanse og utdanning må gi lønnsmessig uttelling, sier Ellefsen som leder forhandlingene for YS Kommune.

YS Kommune har spesielt fokus på fagarbeidergruppene og arbeidstakere med treårig høyskoleutdanning.

Frist 30. april

Partene i oppgjøret i kommunene har frist fram til 30. april klokken 24.00 med å komme fram til et resultat.

Oppstart alle_KS_25.jpg
Forhandlingslederne i kommunesektoren ved forhandlingsstart 24. april: Trond Ellefsen, YS kommune, Geir Røsvoll, Unio, Mette Nord, LO kommune, Tonje Leborg, Akademikerne, Tor Arne Gangsø, KS.

 

Dette er YS Kommune

  • YS Kommune består av YS-forbundene Delta, Skolelederforbundet, Parat og Yrkestrafikkforbundet. Delta er det største forbundet i YS Kommune.
  • Medlemmene arbeider i hele spekteret av kommunal og fylkeskommunal forvaltning og tjenesteyting. Størsteparten av medlemmene arbeider med tjenesteyting i direkte møte med brukere og innbyggere, men en god del arbeider med tilrettelegging, ledelse og administrasjon av de tjenestene kommuner og fylkeskommuner tilbyr.