Enighet i forhandlinger om tilleggsavtaler i KA – området

Den 29. november kom partene i KA- området til enighet om tilleggsavtaler til Hovedavtalen i KA og Hovedtariffavtalen i KA. Forhandlingene har sin bakgrunn i at Den norske kirke virksomhetsoverdras fra Staten og blir et eget rettssubjekt, som melder seg inn i Kirkens arbeidsgiverforening per 1. januar 2017.

Den norske kirke etableres per 1. januar 2017 som et eget rettssubjekt, en egen virksomhet som er virksomhetsoverdratt fra Staten. Den nye virksomheten melder seg inn i Kirkens arbeidsgiverforening (KA) fra samme tidspunkt. I denne forbindelse går Den norske kirke fra et tariffområde og inn i et annet. Tariffavtalene i Staten og KA er forskjellige, og for å sikre at Deltas medlemmer opprettholder viktige lønns- og arbeidsvilkår og medbestemmelsesvilkår, har det vært nødvendig å gjennomføre forhandlinger om tilleggsavtaler til eksisterende Hovedavtale og Hovedtariffavtale i KA.

Tilleggsavtalene vil ha samme varighet som de eksisterende avtalene i KA-området. Det vil si frem til 31.12. 2017 for Hovedavtalens del og frem til 30.04. 2018 for Hovedtariffavtalen sin del. I perioden frem mot utløpet av begge avtalene er de sentrale partene også enige om å nedsette partssammensatte utvalg som bl.a. skal komme med innspill både til videre reforhandling av Hovedavtalen og Hovedtariffavtalen i 2017 og 2018 – med bakgrunn i de inngåtte tilleggsavtalene. Målsettingen er å harmonisere avtalene.

De nye tilleggsavtalene berører kun de av Deltas medlemmer som er ansatte i den nye rettssubjektet Den norske kirke. Øvrige medlemmer som er ansatt i fellesrådene berøres ikke av de nye avtalene.