Delta Energi med ny organisasjonsform og nytt styre

Delta Energis nye styre er klare for dyst. Fra venstre: Leder Lena Johnsen Bunes, styremedlemmer Karin Langerød og Turid H. Sevaldsen og varamedlemmer Johnny Rolfsnes og Arild Rolfsnes.
Delta Energis nye styre er klare for dyst. Fra venstre: Leder Lena Johnsen Bunes, styremedlemmer Karin Langerød og Turid H. Sevaldsen og varamedlemmer Johnny Rolfsnes og Arild Rolfsnes. Foto: Merete Vonen

Organisasjonen vil fortsatt jobbe for at ansatte i energibransjen skal bli hørt og for å ivareta deres interesser og lønns- og arbeidsvilkår.

Fredag 4. mai hadde Delta Energi landsrådsmøte og vedtok der enstemmig å endre organisasjonsform fra å være en yrkes- og bransjeorganisasjon til å bli en ren bransjeorganisasjon i Delta. Det innebærer at organisasjonen får en tettere organisatorisk tilknytning til Delta og at styret derfor kan ha mer fokus på det bransjefaglige og mindre fokus på organisasjonsdrift.

Organiserer alle ansatte innenfor energibransjen

Delta Energi er partipolitisk uavhengig og organiserer alle ansatte i energisektoren. Medlemmene jobber hovedsakelig med økonomi, personal, kundesenter, rengjøring og kantine, men antallet medlemmer med teknisk bakgrunn er også økende.

Formål og oppgaver

Ifølge de nye retningslinjene for organisasjonen er dens formål å ivareta medlemmenes interesser knyttet til bransjerelaterte saker i energisektoren. Den skal være en rådgivende bidragsyter i energipolitiske spørsmål og arbeide for medlemmenes anseelse og faglige standard. Den skal også arbeide med spørsmål knyttet til utdanning og bidra konsultativt overfor Delta i lønns- og arbeidsforhold samt tariffprosesser.

I samarbeid med Deltas administrasjon har styret i Delta Energi ansvar for å utvikle et faglig og yrkesmessig tilbud til de aktuelle medlemsgruppene. Organisasjonen skal også bidra til utviklingen av Delta som fagforening og for at Delta skal være den foretrukne, partiuavhengige arbeidstakerorganisasjonen i energibransjen.

Det nye styret

Leder for det nye styret er Lena Johnsen Bunes. Til daglig er hun teknisk saksbehandler i Nord-Trøndelag Elektrisitetsverk Holding AS (NTE) i Steinkjer hvor hun også er hovedtillitsvalgt for Delta.

Styremedlemmer er Turid H. Sevaldsen som er krafthandler/analytiker i Nordmøre Energiverk AS (NEAS). Hun har vært medlem i Delta i cirka tre år og er hovedtillitsvalgt for Delta i NEAS. Det andre styremedlemmet er Karin Langerød som arbeider som controller i Akershus Energi AS. Hun har vært medlem i Delta siden 2009 og er plasstillitsvalgt på sin arbeidsplass.

Varamedlemmer til styret er Johnny Rolfsnes som arbeider i Finnås Kraftlag SA (Samvirkelag). Han er servicekoordinator og har vært medlem i Delta siden 2013. Fra 2016 til nå har han vært leder i Delta Energi, og han er fortsatt lokal tillitsvalgt. Det andre varamedlemmet er Arild Rolfsnes som er AMS-koordinator/måleransvarlig i Finnås Kraftlag SA. Han har vært medlem i Delta siden 2015. (For uinnvidde: AMS står for automatiske målesystemer.) 

Medlemmene i Delta Energi får

  • Hjelp ved lokale lønnsforhandlinger, i tvister og i spørsmål om arbeidsforhold innenfor KS- og NHO-området
  • Råd og informasjon ved strukturendringer i energibransjen
  • Informasjon om avtaler og tarifforhold som angår dem
  • Tilbud om kurs og skolering
  • Kontakt med andre som jobber i samme bransje

Er du nysgjerrig på Delta? Les mer her og meld deg inn her.

delta-energis-valgkomité-foto-merete-vonen DSC_3252
Som ny valgkomité ble følgende personer valgt, fra venstre: Medlemmene Kjell Rune Humborstad, Østfold Energi AS, og Siv Elisabeth Moe, Hallingdal Kraftnett AS, og leder Rune Christian Aarø, Nordmøre Energiverk AS. Varamedlem Tone Ånestad var ikke til stede da bildet ble tatt. Foto: Merete Vonen