Aktivitører sikter seg inn mot framtidas arbeidsliv

- Aktivitørfaget må markedsføres bedre, er budskapet fra fire lærlinger på fagkonferanse. Framtida til aktivitørfaget ser lysere ut enn på lenge med oppstart av en ny aktivitørlinje til høsten.
Til en fullsatt sal på Best Western hotell på Gardermoen åpnet leder Karina Sandnes fagkonferansen "Glede, mestring og forebygging" torsdag 19. oktober.
Sandnes snakket mye om å elske yrket sitt, men også mye om å lære seg å takle forandringene det byr på å stå i aktivitøryrket i en ny tid med nye behov i samfunnet og nye krav til aktivitøryrket.
- Alle vil ha endring, men ingen vil forandre seg, det må vi gjøre noe med, konstaterte Sandnes.

- Aktivitøryrket blir av mange sett på som en kosejobb, men det er ikke bare kos. Alt vi gjør som aktivitører er målrettet arbeid. Aktivitørenes kjernekompetanse handler om å bidra til andre menneskers egenaktivitet, sa hun.
- Husk aktivitet er avgjørende for trivsel og helse. Søk etter den kunnskapen brukeren trenger, er hennes råd.
Nytt liv for aktivitørfaget
En god nyhet denne dagen: - Til høsten starter det opp en ny aktivitørlinje i Molde, sa Karina Sandes og fikk stor applaus fra salen.
Fra før er det bare én aktivitørlinje i regi av det offentlige og den ligger i Trondheim. Derfra var det kommet fire jenter som alle er aktivitørlæringer.
Imani Edvardsen er førsteårslærling ved Munkvoll helse- og velferdssenter i Trondheim. Hun gikk først helse og oppvekst, men gikk over til aktivitørfaget andre året.
- Jeg valgte aktivitørfaget fordi en venninne mente jeg ville passe som det. Jeg er en energisk type som liker mennesker, sier Edvardsen.
- Alle grupper mennesker er fine å jobbe med, men enslige mindreårige flyktninger har jeg et spesielt ønske om å få jobbe med, sier hun.

De unge har mange hjertesaker
Eda Gurler er førsteårslærling ved Nidarvoll helsehus i Trondheim. Hun tok håndverksfag første året og valgte aktivitørfaget andre året på videregående.
- Jeg tenkte at det kunne passe for meg. Jeg er kreativ og liker å jobbe med mennesker, sier Gurler.
- Jeg trives med å jobbe med eldre mennesker, men kunne også tenke meg å jobbe mer med barn med ulike vansker, sier hun.
Cathrine Liseth er førsteårslærling ved Vidarheim, et dagtilbud for personer med utviklingshemming i Trondheim.
- Jeg har jobbet med eldre i mange år og den gruppen har satt seg som en gruppe jeg lier å jobbe med, sier Liseth.
Hun er utdannet helsefagarbeider og oppdaget aktivitørfaget da hun var ansatte ved et dagsenter.
- Du har bedre tid med brukerne og kan aktivisere dem mer. Da bestemte jeg meg for å ta aktivitørutdanning, sier Liseth.
Aktivitet mot ensomhet og funksjonstap
Birgit Nohr er andreårslærling ved Vidarheim i Trondheim.
- Så langt i læretida har jeg jobbet med eldre og utviklingshemmede. Jeg tror jeg kan jobbe med alle slags ulike brukergrupper. Jeg tror mange eldre er ensomme, kanskje spesielt de som ikke har et dagtilbud eller lignende. Min hjertesak er å jobbe med å tilby mer fysisk aktivitet.
Min hjertesak er å jobbe med å tilby mer fysisk aktivitet
En eldre dame jeg kjenner hadde et aerobic-tilbud som ble nedlagt og erstattet av bingo. Da mistet hun funksjon som den fysiske treningen hadde bidratt til å holde i gang, sier Nohr.
- Vi må se mer på det enkelte individ. Det er ikke alle tilbud fungerer for alle, sier Edvardsen.
De andre nikker gjenkjennende.
Aktivitørlærlingene mener aktivitørfaget burde gjøres mye mer kjent, gjerne allerede på ungdomsskolen. De har til felles at det var tilfeldig at de hørte om faget og fikk sjansen til å velge det.
Sterk beretning om viktigheten av å bli sett
På fagkonferansen var det innlegg om framtidas aktivitører med Karina Sandnes. Knut Roger Andersen snakket om velferdsteknologi og robotisering. Ann Helen Hay Rødli snakket varmt om bistandsarbeid med klesinnsamling for barn i Malawi. Tomm A. Fjærvoll fra Frivillighetssentralen demonstrerte sykling uten alder. Pernilla Egedius fra Kost og ernæringsforbundet snakket om viktigheten av sunt kosthold.
Aller sterkest inntrykk gjorde Siv Løvland fra proLAR som fortalte om sitt liv som rusavhengig og veien ut av det. PROlar er landsforbundet for mennesker som får legemiddelassistert rusbehandling. Mange kjenner henne fra TV 2-programmet «Petter Uteligger: Fra gata til Nordkapp»

Hun fortalte gripende om hvordan meningsfylt aktivitet uten rus og ikke mist å møte mennesker som ser henne som den personen hun er og ikke som rusmisbruker.
Tanja Stensland Håskjold og Karina Sandnes møtte Siv Løvland under Arendalsuka og forsto med en gang at hun ville passe perfekt på aktivitørenes fagkonferanse.
- Vi sprang etter henne på gaten og spurte om hun ville bli med på det. Og hun svarte ja, forteller Håskjold og Sandnes.
Gode tilbakemeldinger
Evalueringene fra fagkonferansen var gode. Toppkarakter ble delt ut til et flertall av innlederne, og alt i alt traff innholdet på fagkonferansen svært godt. Mange av deltakerne svarte at de kunne ønsket seg enda mer tid med leder Karina Sandnes og hennes tanker og visjoner om aktivitøryrket i framtiden. Solidaritetsprosjektet Varme uten grenser, presentert av Ann Helen Hay Rødli, var det også mange som ønsket å høre enda mer om. Innlegget til Knut Roger Andersen om velferdsteknologi og robotisering ble godt tatt imot. Mange synes det var fint å se filmen om «Sykling uten alder, med vind i håret». Viktigheten av et sunt kosthold, presentert av Pernilla Egedius, var interessant for mange.
«Rørende og sterkt innslag», «Dagens beste», «Fantastisk», «Reflektert dame», «Nydelig», Utrolig bra», «Supert»
Men, den som virkelig trollbandt forsamlingen med sin dypt personlige og engasjerte beretning om viktigheten av å bli sett, var Siv Løvland: «Rørende og sterkt innslag», «Dagens beste», «Fantastisk», «Reflektert dame», «Nydelig», Utrolig bra», «Supert» var bare noen av superlativene som ble delt ut til fagkonferansens avsluttende innslag.
De kritiske tilbakemeldingene gikk på fasilitetene, at det var vel trangt i lokalet og dårlig luft, ble påpekt av flere. Dette tar Karina Sandes og resten av styret med seg. Og så gleder de seg over de overveldende gode tilbakemeldingene på det faglige innholdet - og til å arrangere fagkonferanse igjen til neste år.
Fredag 20. oktober ble det avholdt landsmøte og valg for Aktivitørforbundet.
