Delta reagerer på AAP-endring

Delta-leder Lizzie Ruud Thorkildsen reagerer på foreslått AAP-endring. Vil ha positive virkemidler.
Delta-leder Lizzie Ruud Thorkildsen reagerer på foreslått AAP-endring. Vil ha positive virkemidler.

Delta reagerer på forslagene om å redusere minsteytelsen i stønadsordningen arbeidsavklaringspenger (AAP) fra 198.000 til 130.000 kroner for nye mottagere under 25 år. Samtidig foreslår regjeringen å avvikle ung ufør-tillegget i AAP for alle nye mottakere. 

- Jeg er overrasket over forslaget. Det er et dramatisk kutt. Riktig vei ville være å satse på å mobilisere til kompetanseheving og et tilrettelagt arbeidsliv for alle gjennom inspirerende og motiverende virkemidler og tiltak, sier Delta-leder Lizzie Ruud Thorkildsen.

- Å sørge for at flere kan ta del i arbeidslivet må være en felles innsats fra alle og arbeidet må føres med virkemidler og tiltak det er bred enighet om og i godt partssamarbeid lokalt og sentralt. Tiltak bør komme i tillegg til støtte. Nye generasjoner får det stadig tøffere med å bli relevant arbeidskraft. Vi må alle bidra til å bygge og trygge fremtidens arbeidstakere ved hensiktsmessige virkemidler og i god og nær dialog med dem det gjelder og med partene i arbeidslivet, fremholder Delta-lederen.

Mange reagerer

Også LO har reagert på forslaget. – Regjeringen starter altså her i feil ende. Vi må starte med å finne de rette tiltakene som får ungdom inn i arbeidslivet, sier LO-nestleder Peggy Hessen Følsvik til Dagsavisen.

Arbeiderpartiet, SV og Rødt har ytret seg mot forslaget.

Norges Handikapforbunds Ungdom (NHFU) og Unge funksjonshemmede er blant organisasjonene som har reagert på forslaget.

– Det hjelper ikke å senke levestandarden til folk om du vil ha flere i jobb. Det er ikke slik det funker, sier 2. nestleder NHFU, Gabriel Wilhelmsen Hoff, til Handikapnytt.

Generalsekretær Leif-Ove Hansen, Unge funksjonshemmede, mener at ytterligere AAP-kutt ikke vil motivere unge med funksjonsnedsettelser og kronisk sykdom til å komme i jobb.

- De av våre medlemmer som går på AAP gjør ikke det fordi de så veldig gjerne vil gå på trygd, men fordi de har en funksjonsnedsettelse eller kronisk sykdom, sier Hansen.

Raskere og tettere oppfølging

– Vi tar ned ytelsene for å sette inn tiltak som raskere kan få ungdommene over i utdanning eller arbeid, sier arbeids- og sosialminister Anniken Hauglie til VG.

Økonomiprofessor Steinar Holden, som ledet sysselsettingsutvalget, støtter forslaget fra regjeringen: – Jeg mener dette er et godt forslag. Det er et problem at unge på AAP har fått for dårlig oppfølging. De trenger tettere oppfølging. 

117.000 personer mottar AAP, som sikrer dem inntekt mens de på grunn av sykdom eller skade trenger hjelp fra NAV for å komme i arbeid. Rundt 12.000 er under 25 år.

Forslaget til statsbudsjett for 2020 fremlegges mandag 7. oktober.

Delta om statsbudsjettet 2020

{{article.displayName}}