Delta har gitt sine innspill til Folkehelsemeldingen

Delta har gitt sine innspill til Folkehelsemeldingen «Gode liv i et trygt samfunn».
Det var Vernepleierforbundet, Audiografforbundet Kost- og ernæringsforbundet og Norsk Ernæringsfaglig Forening som ga innspillene til Helse- og omsorgskomiteen.
Komitéhøringen i Helse og omsorgskomiteen foregikk 9. mai og hvert forbund hadde tre minutter til å framlegge sine synspunkter.
Vernepleierforbundet: - Positiv påvirkning i riktig retning
Først ute var Vernepleierforbundets leder Bjørn Harald Iversen.
- Vi ser det er mange bra mål i meldingen som vil bidra til å forbedre folkehelsen og øke innbyggernes livskvalitet, sa Iversen.
Vernepleierforbundet er spesielt opptatt av å ivareta mennesker med utviklingshemming. Denne gruppen har større helseutfordringer og lever kortere enn befolkningen ellers.
- Vi har valgt å rette oppmerksomheten på metode. Vernepleierforbundet har tilrettelegging for gode valg som grunnlag for mye av deres arbeid. Derfor vil vi bruke begrepet nudging – kjærlig dytt i riktig retning. Nugding er et område innenfor pedagogikk og psykologi som handler om å få mennesker til å handle klokt for seg selv, og samfunnet, uten å bruke tvang eller makt. Selvsagt kan lov bidra til raskere endring, slik røykeloven. Vi ønsker likevel valgfrihet selv om påvirkning skjer på en positiv måte, sa Iversen.
Audiografforbundet: - Vil ha kommunale audiografer
- Jeg er glad for at hørsel har fått sin plass i Folkehelsemeldingen, sa Audiografforbundets leder, Håvard Ottemo Paulsen.
Ottermo Paulsen ønsker flere kommunale audiografer ansatt i kommunene.
- Kommunal oppfølging vil sikre at kompetansen på tilpassing av høreapparater. Det vil gi et forutsigbart behandlingstilbud. Våre pasienter må ha hjelp der de er. Ubehandlede hørselskader koster samfunnet i form av sykmeldinger og mange faller ut av arbeidslivet for tidlig. Eldre med hørselsskader som ikke fanges opp blir lettere isolert. Det igjen kan framskynde demens, sa Paulsen.
NEFF: - Ernæringskompetanse må anerkjennes
Siri Tøvik framla Norsk Ernæringsfaglig Forening (NEFF) sitt innlegg.
- Jeg er bachelor i ernæring. Vi har kompetanse innen forebyggende ernæringsarbeid. Jeg opplever at min ernæringskompetanse settes til side. Over 3000 har tatt bachelor i ernæring og er klar til å gjøre en innsats for folkehelsen. Tidlig innsats ser viktig og skolen er en arena som vår yrkesgruppe kunne gjort en betydelig forskjell. Næring gir læring og kompetanse i kosthold er viktig. Skolemåltidet er viktig. En tilfeldig norsklærer har ikke nødvendigvis den rette kompetansen til å undervise i mat og helse, poengterte Tøvik i NEFF.
Kost- og ernæringsforbundet: - Se på mattilbudet i barnehage og SFO
Arnt Steffensen, leder for Kost- og ernæringsforbundet, er glad for at det i Folkehelsemeldingen er viet plass til det viktige området kosthold for barn og unge.
- Dårlige og gode vaner starter tidlig. Jeg er derfor opptatt av mattilbudet i barnehage og ved SFO, sa Steffensen.
Han viste til eksemplet St.Hanshaugen bydel i Oslo. Her ansatte bydelen en kokk med master i samfunnsernæring. Han gikk gjennom driften, lagde et system med felles menyer, sørger for opplæring og brukte innkjøpsavtaler bevisst. Det resulterte i at bydelen både sparte en god del penger og at foreldrene ble fornøyde med at mattilbudet ble mye bedre.
- Det de gjorde her var å innføre en miniatyrmodell av det vi kaller mat- og måltidspolitikk. Det er et politisk verktøy for å oppnå godt resultat. Dette oppnås best om det er et godt samarbeid mellom kjøkken, pleie, ledelse, innkjøpere, pårørende og politikere, sa Steffensen.
Folkehelsemeldingen skal behandles i Stortinget 13. juni (ekstern lenke)