Advarer mot forskriftsbrudd i ambulansetjenesten
AMPY-leder Irene Skaget reagerer sterkt på ambulansepraksisen som er avdekket i Telemark og Vestfold. De tillitsvalgte har sendt bekymringsmelding om situasjoner der det er sendt ut enmannsbetjente ambulanser.
- Denne praksisen må opphøre. Vi kan ikke ha flere episoder der ambulanser kun er bemannet med en person, sier Skaget.
Forskriftsbrudd
Det er ved akutt sykdom hos ambulansepersonellet at det har oppstått episoder med kun én person i ambulansen. Skaget mener at dette klart er i strid med "Forskrift om akuttmedisinske tjenester utenfor sykehus". Ifølge forskriftene skal det være minst to i ambulansen under en utrykning.
- Vi frykter at dette kan bli en trend. Vi er redd for flere episoder lik de vi nå har opplevd i Telemark og Vestfold. Vi vil ta denne saken opp med Helsetilsynet så snart som mulig, sier Skaget.
I desember var det en hendelse i Skien der en ambulanse bemannet med en ambulansearbeider var eneste beredskap i ni timer. Det siste halve året har forskriftene blitt brutt fire ganger, viser den offisielle statistikken.
Uansvarlig og uholdbart
Både de tillitsvalgte i Telemark og Vestfold har reagert på denne praksisen. De har sendt bekymringsbrev til Helsetilsynet.
- Å rykke ut alene er uansvarlig og setter liv og helse i fare, sier tillitsvalgte i Telemark og Vestfold til NRK Østafjells.
Hovedverneombud Nina Clausen ved Sykehuset i Vestfold har også reagert. - Det er uholdbart at ambulansepersonell må rykke ut alene på jobb, sier hun.
